Solar Enerji

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ KONSTRÜKSİYONU

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ, ATIKSIZ ÇÖZÜM

Solar enerji, ışınımla gelen enerji olarak tarif edilebilir. Güneşteki hidrojen atomlarının helyum atomlarına dönüşmesi sonucu açığa çıkan bu enerji, dünya yüzeyine metrekare başına 1400W olarak düşer. Dünyadaki tüm canlılar bu enerjinin varlığıyla yaşamını sürdürür. Bitkiler, canlılığını sürdürmek ve besin üretimi yapabilmek(fotosentez)için güneş enerjisinden faydalanır. Bizler bu enerjiyi termal enerji veya elektrik enerjisi olarak kullanırız. Güneş enerjisinin diğer enerji türleriyle kıyaslandığında pek çok avantajı bulunur:

a) Tükenmeyen bir enerji kaynağıdır.
b) Temizdir, çevreyi kirletmez.
c) Yakıt enerjisinde olduğu gibi, siyasi nedenlerle oluşabilecek ekonomik belirsizliklerden etkilenmez.
d) Bölgesel kullanımlar için uygundur. Enerjinin nakli gibi bir problem bulunmaz.
e) Her yerde kullanılabilir.
f) Depolanabilmesi için karmaşık sistemlere ihtiyaç duyulmaz.
g) İşletimi için gerekli masraflar diğer enerji sistemlerine göre daha azdır.

DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE SOLAR ENERJİ

Ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerel kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılığın azalmasını sağlayan yenilenebilir enerji, sürdürülebilir ve çevreye verilen zararın en alt düzeye indirilmesi gibi avantajlarıyla birlikte, enerji kaynakları arasında önemli bir yer tutar. Günümüzde dünya üzerinde kullanılan enerji kaynaklarının yaklaşık %20’si yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. Esasında fosil yakıt kullanım oranının yüksek düzeyde olmasına rağmen, yenilenebilir enerji kullanımın yükselen bir trende sahip olduğu görülmektedir. Son yıllarda Türkiye’de de yenilenebilir enerji alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. 2016 yılı sonunda hesaplanan verilere göre ülkenin yenilenebilir enerji gücü yaklaşık 35GW olup, bu rakam genel elektrik tüketiminin %35’ine tekabül etmektedir. Türkiye coğraf konumu itibariyle güneşlenme süresinin Avrupa’daki pek çok ülkeye nazaran daha fazla olduğu bir ülkedir. Coğraf konumu itibariyle güneşli gün sayısının fazla oluşu, teknik olarak yüksek bir potansiyele sahip olmasının en büyük etkenidir.

Sene içindeki değişiklikler de göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 2 bin 738 saat ortalama güneşlenme süresiyle büyük bir solar potansiyeline sahiptir. Örneğin; günlük ortalama 7,5 saat güneşlenme süresiyle Türkiye’nin Almanya’dan yaklaşık %60 daha fazla süreyle güneş ışığından yararlanma olanağı vardır. Ayrıca güneş enerjisiyle elektrik üretimindeki potansiyel 189 GWh/ yıl olarak öngörülmüş olup, bu değer İspanya ve Fransa’nın potansiyelinden yaklaşık %30 daha fazladır. Yapılan tahminlere göre Türkiye’nin güneşten elektrik üretim potansiyeli 500 bin MW’ı geçmektedir. Bunun sonucu olarak, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına nazara güneş enerjisi, Türkiye’deki en fazla potansiyele sahip enerji kaynağı olarak görülmektedir.

SOLAR KONSTRÜKSİYONLAR

Dayanıklı, Hesaplı, Uzun Ömürlü Solar enerji tesislerinde panelleri taşıyan yapı elemanı olarak solar konstrüksiyonlar kullanılır. Taşıyıcı olarak vazife gören bu sistemlerin taslağı, kurulacağı bölgenin statik özellikleri göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamaların ardından projelendirme aşamasında oluşturulur. Panellerin farklı açı ve konumuna göre kullanılacak profllerin tasarımı yapılır. Soğuk şekillendirme işlemine tabi tutulan bu profller, uzun bir rolform hattında sacın bükülmesi ve deliklerin kesilmesi ile imal edilir. Profllerin sağlamlığı, dayanıklılığı ve montajının kolay olması önemlidir. Ayrıca konstrüksiyonun stabil halinin uzun yıllar korunması gerekir. Bu sebeple profller, çevre ve atmosfer koşullarına uzun yıllar dayanabilmesi için EN 1461 standardına göre sıcak daldırma galvanizleme işleminden geçirilir.

Çeliğe yüzey direnci sağlamasının yanında; yağmur, kar ve ortamda bulunan nemden ötürü meydana gelen korozif etkilere karşı etkili bir koruma sağlayan sıcak daldırma galvanizleme işlemin kalitesi son derece önemlidir. Öyle ki, yüzeyde oluşturulan kaplama tabakasının sürekli olması, yüzeye yapışması ve gözeneksiz olması, ayrıca darbelere dayanıklı olması gerekir. KIRAÇ GALVANİZ A.Ş., olarak solar enerji sistemlerinin konstrüksiyon elemanı olarak kullanılan sigma ve C profllerin imalatını son sistem rollform hatlarımızda gerçekleştirmekteyiz. Profiller, projeye göre özel delik, uzunluk ve kalınlık seçenekleri ile sunulmaktadır. Bu profiller TS EN 1461 standardına göre sıcak daldırma galvaniz kaplanmaktadır. Ayrıca, hizmetlerimiz arasında profillerin montajı da bulunmaktadır.

BARİYER MONTAJI

Bariyer panelleri herhangi bir mil ya da cıvataya ihtiyaç olmadan tasarlandığından dolayı iki kişi tarafından elektrik ihtiyacı olmadan kolaylıkla montajlanabilir . Bu milsiz-civatasız bariyer çözümü yorulma problemlerinin görülebileceği durumlara oldukça uygundur.(Örneğin yüksek hızlı demiryolu inşa projeleri)

SOLAR BOZÜYÜK

kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac
kirac